Panerai - PAM00624
PAM00624 Radiomir 1940 10 Days GMT Oro Rosso
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Radiomir 1940 |
| Reference: | PAM00624 (aka: PAM00624) |
| Name: | PAM00624 Radiomir 1940 10 Days GMT Oro Rosso |
| Produced: | 2015 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 150 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
14 758 €
Maximum price
20 741 €
Absolute change
0 €
Opening price
14 758 €
Closing price
14 758 €
Relative change
0,00 %
Description
The Panerai Radiomir 1940 10 Days GMT Oro Rosso reference PAM 624 was launched at Watches & Wonders 2015. It features a new version of the P.2003 movement (P.2003/10) housed in a red gold case. The brown dial has a sunburst finish. The PAM 625 is a limited edition of 150 pieces. Ref. PAM 625 is similar though fitted with a black sunburst dial.