Panerai - PAM00625
PAM00625 Radiomir 1940 10 Days GMT Oro Rosso
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Radiomir 1940 |
| Reference: | PAM00625 (aka: PAM00625) |
| Name: | PAM00625 Radiomir 1940 10 Days GMT Oro Rosso |
| Produced: | 2015 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 150 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Radiomir 1940 10 Days GMT Oro Rosso reference PAM 625 was launched at Watches & Wonders 2015. It features a new version of the P.2003 movement (P.2003/10) housed in a red gold case. The black dial has a sunburst finish. The PAM 625 is a limited edition of 150 pieces. Ref. PAM 624 is similar though fitted with a brown dial.