Panerai - PAM00658
PAM00658 Radiomir 1940 3 Days GMT Power Reserve Automatic Acciaio Tuxedo
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Radiomir 1940 |
| Reference: | PAM00658 (aka: PAM00658) |
| Name: | PAM00658 Radiomir 1940 3 Days GMT Power Reserve Automatic Acciaio Tuxedo |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
For SIHH 2016, four new models made their entry into the Radiomir 1940 Collection, offering Panerai watch enthusiasts not only a broader selection of creative dial designs but also and most importantly an ever wider choice of technical features. As in all Panerai watches, the dial of RADIOMIR 1940 3 DAYS GMT POWER RESERVE AUTOMATIC ACCIAIO – 45mm (PAM00658) is notable for its extreme legibility, both under normal lighting conditions and also in the dark.