Panerai - PAM00659
PAM00659 Radiomir 1940 10 Days GMT Oro Rosso Boutique Blue
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Radiomir 1940 |
| Reference: | PAM00659 (aka: PAM00659) |
| Name: | PAM00659 Radiomir 1940 10 Days GMT Oro Rosso Boutique Blue |
| Produced: | 2012 |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | Yes, 200 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2016, the Radiomir 1940 10 Days GMT PAM 659 is a boutique-only limited edition of 500 pieces. It features a red goldl case and a blue dial.