Panerai - PAM00690
PAM00690 Radiomir 1940 3 Days Acciaio Boutique Blue
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Radiomir 1940 |
| Reference: | PAM00690 (aka: PAM00690) |
| Name: | PAM00690 Radiomir 1940 3 Days Acciaio Boutique Blue |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2016, the Radiomir 1940 3 Days PAM 690 is a boutique-only limited edition of 500 pieces. It features a stainless steel case and a blue dial with sunburst finish.