Panerai - PAM00694
PAM00694 Radiomir 1940 3 Days Automatic Acciaio Bucherer Blue Editions
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Radiomir 1940 |
| Reference: | PAM00694 (aka: PAM00694) |
| Name: | PAM00694 Radiomir 1940 3 Days Automatic Acciaio Bucherer Blue Editions |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 45 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Radiomir 1940 3 Days Automatic Acciaio Bucherer Blue Editions is a limited edition of 45 pieces introduced in 2016 for Bucherer. It features a stainless steel case and a blue dial; a rose gold version was introduced simultaneously.