Panerai - PAM00718
PAM00718 Radiomir 1940 3 Days Oro Bianco 42mm California
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Radiomir 1940 |
| Reference: | PAM00718 (aka: PAM00718) |
| Name: | PAM00718 Radiomir 1940 3 Days Oro Bianco 42mm California |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in late 2016, the Panerai PAM00718 features a white gold, 42mm Radiomir 1940-style case and a California-style dial. It is powered by the hand-wound caliber P.1000.