Panerai - PAM00736
PAM00736 Radiomir 1940 3 Days Automatic Acciaio / Green
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Radiomir 1940 |
| Reference: | PAM00736 (aka: PAM00736) |
| Name: | PAM00736 Radiomir 1940 3 Days Automatic Acciaio / Green |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 300 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
6 132 €
Maximum price
8 266 €
Absolute change
0 €
Opening price
6 766 €
Closing price
6 766 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced in 2015, the Panerai PAM 736 Radiomir 1940 3 Days features a stainless steel case and a green dial. It is powered by the hand-wound caliber P.3000 movement.