Panerai - PAM00740
PAM00740 Radiomir 1940 42 3 Days Red Gold / Black - California
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Radiomir 1940 |
| Reference: | PAM00740 (aka: PAM00740) |
| Name: | PAM00740 Radiomir 1940 42 3 Days Red Gold / Black - California |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 740 was introduced in September of 2017. It features a red gold case of 42mm in the Radiomir 1940, and a 'California' style dial highlighted by blued hands. The description of the alloy used for the case was changed to 'Goldtech' in 2019.