Panerai - PAM00790
PAM00790 Radiomir 1940 3 Days Art Deco
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Radiomir 1940 |
| Reference: | PAM00790 (aka: PAM00790) |
| Name: | PAM00790 Radiomir 1940 3 Days Art Deco |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 300 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Losange |
Minimum price
4 174 €
Maximum price
7 310 €
Absolute change
0 €
Opening price
5 863 €
Closing price
5 863 €
Relative change
0,00 %
Description
The Panerai PAM00790 was introduced in 2018. It features a dial said to be inspired by one of the pendulum clocks which in the last century clients could admire in the historic store in the piazza San Giovanni, in Florence.