Panerai - PAM00995
PAM00995 Radiomir 1940 45 3 Days Automatic Stainless Steel / Military Green
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Radiomir 1940 |
| Reference: | PAM00995 (aka: PAM00995) |
| Name: | PAM00995 Radiomir 1940 45 3 Days Automatic Stainless Steel / Military Green |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Radiomir 1940 PAM00995 was introduced in 2019. It features a stainless steel case of 45mm and a 'Military' green dial. This watch is powered by Panerai's P.4000 movement.