Panerai - PAM00997
PAM00997 Radiomir 1940 48 3 Days Ceramic / Military Green
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Radiomir 1940 |
| Reference: | PAM00997 (aka: PAM00997) |
| Name: | PAM00997 Radiomir 1940 48 3 Days Ceramic / Military Green |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 48.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Radiomir PAM00997 was introduced in 2019. It features a black ceramic case with titanium back and a military green dial. Inside is Panerai's P.3000 movement.