Panerai - PAM00021
PAM00021 Radiomir 47mm
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The first Special Edition Panerai, the PAM 21 is among the most coveted of Panerai's.It features a platinum case (47mm) with fixed loop wire lugs. The dial is tobacco brown, accented by gold hands. The main reason for its status as collectible item however is the movement: it is powered by a vintage Rolex / Cortebert movement. It was limited to 60 pieces.