Panerai - PAM00046
PAM00046 Radiomir GMT-Alarm
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Radiomir GMT-Alarm PAM 46 has a white gold case of 40mm. It was released in 1999 as a limited edition of 60 pieces. It is powered by a movement sourced from Girard-Perregaux with alarm, date and second timezone.