Panerai - PAM00078
PAM00078 Radiomir Seconds Counter
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Radiomir Seconds Counter PAM 78 was introduced in 2001. It features a vintage Omega movement with 'seconds counter' (seconds hand can be reset using the button at 2:00) and a white gold case.