Panerai - PAM00183
PAM00183 Radiomir Black Seal
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
With it's cushion-shaped case with wire loop strap attachments, the Radiomir is a unique watch that traces its roots back to the earliest of Panerai wristwatches. The Black Seal uses the Unitas-based OP XI movement. Second photo shows the earlier dial lay-out.