Panerai - PAM00198
PAM00198 Radiomir 8 Days Platinum
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The platinum equivalent of the PAM 190, the Radiomir 8 Days PAM 198 was introduced in 2004 as a limited edition of just 50 pieces. It has a brown dial. The movement is based on a JLC caliber.