Panerai - PAM00205
PAM00205 Radiomir Tourbillon Antiquorum
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The PAM 205 was the third Radiomir to be fitted with a tourbillon escapement. While the first two had a Three Golden Bridges movement by GP, the present one is supposed to have been made in-house. It was made in just one unit for Antiquorum's 30th anniversary.