Panerai - PAM00249
PAM00249 Radiomir 1936
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Released the same year as its '1938' brother, the PAM00249 features a plexiglass front and 'California' dial with mixed Arabic/Roman numerals.