Panerai - PAM00288
PAM00288 Radiomir Chronograph
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Launched at SIHH 2007, the Radiomir PAM 288 is a limited edition of 700 pieces. It features a stainless steel case of 45mm and is powered by caliber OP XII.