Panerai - PAM00292
PAM00292 Radiomir Black Seal Ceramica
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Fitted with a smooth ceramic case, the Panerai Radiomir 292 pairs classic looks with modern materials. The first versions used the so-called 'Maiale' dial, while later models did not feature the torpedo-riding divers on the dial.