Panerai - PAM00339
PAM00339 Radiomir Composite Marina Militare 8 Days
| Case Material: | Aluminium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 339 features a case in anodized aluminum ('Composite') and is powered by caliber P.2002/7, a stripped version of the original P.2002 movement.