Panerai - PAM00341
PAM00341 Radiomir Egiziano
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 60.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Based on a design originally done for the Egyptian navy, the PAM 341 Radiomir Egiziano was introduced in 2009 as a limited edition of 500 pieces in titanium