Panerai - PAM00346
PAM00346 Radiomir 8 Days Titanio
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Radiomir Titanio has a titanium case with the signature 'wire loop' strap attachment and is powered by the in-house P.2002/9 caliber, a slightly altered version of the P.2002. The case measures 45mm across and is water resistant to 100 meters. It was introduced in 2010.