Panerai - PAM00379
PAM00379 Radiomir 3 Days Oro Rosa
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 379 Radiomir was introduced in 2011. It features a pink gold case of 47mm and is powered by caliber P.3000. It pairs up with the 376 and 373 to form a perfect set of vintage Radiomir dial studies.