Panerai - PAM00380
PAM00380 Radiomir Black Seal Logo
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced at SIHH 2012, the Radiomir Black Seal Logo is -alongside the PAM210- the entry-level model of the Radiomir collection. Its closed caseback hides caliber OP II, the traditional Unitas-based hand-wound movement. It deserves the 'Logo' moniker by having the OP logo at six.