Panerai - PAM00395
PAM00395 Radiomir 8 Days GMT Oro Rosso
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 2012 PAM 395 Radiomir features a version of the caliber P.2002 movement with a special finish - most of its bridges have been cut out. It furthermore has a red gold case and a brown dial.