Panerai - PAM00421
PAM00421 Radiomir 3 Days GMT Oro Rosso
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 27.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2012, the Radiomir 3 Days GMT Oro Rosso features a bold red gold case in 47mm. It is powered by caliber P.3001, an automatic movement with three days of power reserve and an additional hour (GMT) hand.