Panerai - PAM00424.2
PAM00424.2 Radiomir California 3 Days
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Radiomir |
| Reference: | PAM00424.2 (aka: PAM004242) |
| Name: | PAM00424.2 Radiomir California 3 Days |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 27.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced at SIHH 2012, the Panerai Radiomir California 3 Days has the iconic 'California' style dial with mixed Roman and Arabic numerals and a 47mm case in stainless steel. In 2014 the 424 received an update - the date was removed. The dial furthermore bears the OP logo at six.