Panerai - PAM00496
PAM00496 Radiomir 10 Days GMT Oro Bianco
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 496 Radiomir 10 Days GMT was introduced as a limited edition of 250 units in 2012. It features a white gold case and a black dial with full Arabic numerals, the smaller of which are applied. Sister models include the 495 in platinum and the 497 in pink gold.