Panerai - PAM00497
PAM00497 Radiomir 10 Days GMT Oro Rosso
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 497 Radiomir 10 Days GMT was introduced as a limited edition of 250 units in 2012. It features a pink gold case and a brown dial with full Arabic numerals, the smaller of which are applied to the dial. Sister models include the 496 in white gold and the 495 in platinum.