Panerai - PAM00504
PAM00504 Radiomir Composite 3 Days
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 27.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Radiomir Composite 3 Days PAM00504 has a 47mm case made of brown ceramic, something not often seen. It is powered by caliber P.3000, an hand-wound movement with three days of power reserve.