Panerai - PAM00505
PAM00505 Radiomir Composite Black Seal 3 Days Automatic
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2012, the Radiomir Composite Black Seal 3 Days Automatic has a highly unusual case made of brown composite - or in regular speak, ceramic. The dial is done in a matching color.