Panerai - PAM00521
PAM00521 Radiomir Platino
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Radiomir Platino ref. 521 features an unusual -almost inverted- case design, where the bezel is screwed on - inspired by a 1930's prototype. It is powered by the Minerva-based OP XXVII movement.