Panerai - PAM00522
PAM00522 Radiomir Oro Rosso
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The red gold equivalent to the PAM 522, the 523 was introduced in 2013. It features the same inverted case design, with a twelve sided bezel screwed to the case.