Panerai - PAM00609
PAM00609 Radiomir Black Seal 8 Days
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The PAM 609 takes its cues from the popular PAM 183 'Black Seal', though now (introduced in 2015) fitted with Panerai's in-house caliber P.5000 with 8 days power reserve. It has a sister model in the PAM 610, which does features the seconds hand nor the 'Black Seal' writing.