Panerai - PAM00685
PAM00685 Radiomir 3 Days Acciaio Brevettato
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 27.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Radiomir PAM00685 was introduced in late 2016, in anticipation of SIHH 2017. Inspired by early Radiomir models (3646), it features a distinct 12-sided engraved bezel, which closely resembles a see-through case back. Reference PAM00687 is similar though fitted with a 'tropical' dial.