Panerai - PAM00754
PAM00754 Radiomir Black Seal Logo
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 27.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Radiomir Black Seal Logo PAM00754 was introduced in 2018. It is powered by the hand-wound caliber P.6000 rather than the Unitas-based movement of earlier iterations. PAM00753 is similar but does not features a small seconds hand.