Panerai - PAM01346
PAM01346 Radiomir Guido Panerai & Figlio
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Radiomir Guido Panerai & Figlio is a unique piece created in 2023, inspired by the Ref.Modified 3646”, a Panerai watch from the early 1960s. The case is made of Platinum. It features sapphire crystals both front and back; which can be replaced with plexiglass if desired for a visual and tactile sensation more in line with the original vintage timepiece.