Panerai - PAM00024
PAM00024 Luminor Submersible Automatic Acciaio
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00024 (aka: PAM00024) |
| Name: | PAM00024 Luminor Submersible Automatic Acciaio |
| Produced: | 1998 |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
First introduced back in 1998, the Luminor Submersible PAM 24 is an icon, an emblematic Panerai model. It features the Egiziano style diving bezel and the 44mm Luminor case in stainless steel. It is powered by OP III.