Panerai - PAM00064
PAM00064 Luminor Submersible 1000M
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00064 (aka: PAM00064) |
| Name: | PAM00064 Luminor Submersible 1000M |
| Produced: | 2000 |
| Produced: | 2000 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 1000.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The original 'La Bomba' Panerai Luminor Submersible 1000M PAM 64 was released in 2000 as a limited edition of 500 pieces. It has a black dial with a silve seconds subdial.