Panerai - PAM00087
PAM00087 Luminor Submersible 1000m
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00087 (aka: PAM00087) |
| Name: | PAM00087 Luminor Submersible 1000m |
| Produced: | 2001 |
| Produced: | 2005 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 1000.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The PAM 87 is the blue-dialed brother to the original 'Bomba' PAM 64. It features a stainless steel case and is powered by the caliber OP III movement.