Panerai - PAM00106
PAM00106 Luminor Submersible Anthracite Titanium / Steel
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00106 (aka: PAM00106) |
| Name: | PAM00106 Luminor Submersible Anthracite Titanium / Steel |
| Produced: | 2001 |
| Produced: | 2003 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai PAM 106 Luminor Submersible has a titanium case with a stainless steel bezel. The bracelet, in crownguard design, is made of the same materials. The dial is anthracite.