Panerai - PAM00186
PAM00186 Luminor Submersible Arktos GMT
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00186 (aka: PAM00186) |
| Name: | PAM00186 Luminor Submersible Arktos GMT |
| Produced: | 2005 |
| Produced: | 2006 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Compass |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai PAM 186 has a Luminor Submersible case with compass bezel. It is powered by caliber OP VIII with GMT hand. It was made to commemorate Mike Horn's Arktos expedition.