Panerai - PAM00187
PAM00187 Luminor Submersible Chrono 1000M
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00187 (aka: PAM00187) |
| Name: | PAM00187 Luminor Submersible Chrono 1000M |
| Produced: | 2004 |
| Produced: | 2004 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 1000.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Luminor Submersible Chrono 1000M, introduced in 2004 as a limited edition of 1000 pieces, has a stainless steel case measuring 47mm across. It is water resistant up to 100 bar.