Panerai - PAM00193
PAM00193 Luminor Submersible 1950 Depth Guage
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00193 (aka: PAM00193) |
| Name: | PAM00193 Luminor Submersible 1950 Depth Guage |
| Produced: | 2007 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 120.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai Luminor Submersible 1950 Depth Guage PAM 193 was introduced in 2007. It features an automatic movement paired with an electronic, battery-operated depth gauge - the latter being officially certified by the METAS testing institute. It was officially part of the 'Special Instruments' collection.