Panerai - PAM00194
PAM00194 Luminor Submersible 2500M
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00194 (aka: PAM00194) |
| Name: | PAM00194 Luminor Submersible 2500M |
| Produced: | 2004 |
| Produced: | 2004 |
| Limited: | No |
| Case Back: | Closed |
|---|---|
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 2500.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai PAM 194 Luminor Submersible was introduced in 2004 as a limited edition of 1000 pieces. It is rated water resistant up to 2500 meters. The case is made of titanium while the bezel is stainless steel.