Panerai - PAM00199
PAM00199 Luminor Submersible Regatta
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00199 (aka: PAM00199) |
| Name: | PAM00199 Luminor Submersible Regatta |
| Produced: | 2004 |
| Produced: | 2004 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The 500-piece-limited PAM 199 Luminor Submersible was create to celebrate the 2004 Laureus Sport Awards. It has a black dial with woven texture effect.