Panerai - PAM00202
PAM00202 Luminor 1950 Submersible Slytech Chrono 1000m
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00202 (aka: PAM00202) |
| Name: | PAM00202 Luminor 1950 Submersible Slytech Chrono 1000m |
| Produced: | 2005 |
| Produced: | 2005 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 1000.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The 2005 PAM 202 Luminor1950 Submersible Slytech Chrono 1000m features a titanium case of 47mm with a stainless steel bezel.