Panerai - PAM00225
PAM00225 Luminor 1950 Submersible Slytech Chrono 1000m White
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00225 (aka: PAM00225) |
| Name: | PAM00225 Luminor 1950 Submersible Slytech Chrono 1000m White |
| Produced: | 2005 |
| Produced: | 2005 |
| Limited: | Yes, 300 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 1000.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
White dialed version of the PAM 202, the PAM 205 too is powered by a no-date version of caliber OP XII.